הבינו שזה יספק לכם תובנות לגבי קריירה מצליחה יותר

האם יש נוסחה לקריירה מצליחה או שלכל אחד ואחת יש את התנאים שמובילים אותו אל המטרה אותה הם מבקשים לכבוש? בהתחשב בכך שגם בשנת 2022 תחום ההייטק עדיין נשלט ברובו על ידי גברים, אינטל השיקה קמפיין חברתי הקורא לאלפי נשים לחלוק את התובנות המקצועיות שלהן על מנת לבנות מסד נתונים מבוסס בינה מלאכותית עם רשימה של תובנות שיעזרו כל אישה מוקדמת מקבלת את ההחלטות הנכונות בקריירה

אחד הנושאים החשובים בשיח הקרייריסטי בארץ ובעולם הוא קידום נשים וצמצום פערים מגדריים בשוק התעסוקה ושילוב נשים בתפקידים בכירים בארגונים שונים. אינטל ישראל, ששמה לה למטרה לטפל בסוגיה חשובה זו, החליטה לקחת אותה צעד אחד קדימה ולרתום את יכולותיה הטכנולוגיות בתחום הבינה המלאכותית עבור כל אלו שחולמות על קריירה נשית מצליחה. היום, שלוש שנים לאחר שבלה אברהמס, סמנכ"לית תקשורת ארגונית באינטל ישראל, יזמה את הפרויקט ולאור הצלחתו המקומית, החליטה אינטל העולמית לאמץ אותו ולהפיץ אותו בצורה הגלובלית והרחבה ביותר שיש.

האב סקיוריטי

חוכמת ההמונים
#AIforWomen הוא קמפיין חברתי הקורא לאלפי נשים ישראליות מצליחות לשתף טיפים ותובנות שאספו במהלך הקריירה שלהן. המודל, שפותחה על ידי שירה גוסקין, מהנדסת בינה מלאכותית באינטל, משתמש בבינה מלאכותית כדי לנתח את כל אותן עצות ותובנות, לעבד אותן, לשכלל אותן וליצור מהן מסד נתונים מאוחד המייצג את "חכמת ההמונים" של כל אלה. נשים על מנת להנגיש אותו לכל אישה. בתחילת דרכה המקצועית וחתירה להגשים את עצמה.

תחום ההייטק מנוהל ברובו על ידי גברים, וזו ממש לא רק סיסמה: דו"ח של רשות החדשנות הראה לאחרונה שרק כשליש (33%) מהעובדים בתעשיית ההייטק הן נשים. בתפקידים טכנולוגיים האחוזים נמוכים יותר – רק כ-28% מהמשרות הטכנולוגיות מאוישות על ידי נשים.

כדי להבין כיצד מתמודדת התעשייה עם הנתונים הללו, ואיזה תובנות יש לנשים שהגיעו בתחום, הגיעו לאולפן ynet רויטל ביתן, מנהלת אחריות תאגידית באינטל ישראל, שירה גוסקין, מדעני מידע בתחום הבינה המלאכותית, וכן עדי מורה, מנהלת משאבי אנוש באינטל קרית גת.

חברי הפאנל מסכימים שהסיבה לנתונים העגומים נעוצה בהסללה מגדרית. המערכת אינה מעודדת נערות וצעירות לבחור במסלולי לימוד בתחומי הטכנולוגיה והחדשנות בבית הספר ובאקדמיה.

השינוי, אומרים דוברי הפאנל, צריך להגיע לא רק ממערכת החינוך אלא גם מחברות ההייטק עצמן. "צריך ליצור תשתית בתוך הארגון שתאפשר לכל עובד ומנהל להסתכל על המצב במשקפיים שונים", אומרת עדי מורה. "אם אעבור על קורות חיים ואבחין שכמעט ואין קורות חיים של נשים, אבקש מהמגייס לראות עוד נשים בפאנל המרואיינים שלי. יש הרבה דברים תרבותיים שאפשר לעשות. אלו שינויים שצריכים לקרות ב- בכל הרמות כדי להשפיע על חיי העובד".

האב סקיוריטי חוכמת ההמונים

הדוברים מספרים על מאמצי התעשייה לשילוב וקידום נשים בהייטק. באינטל, למשל, פותחו קורסי חונכות והסבה מקצועית לנשים. "שמנו לב שהרבה נשים מתחילות לפרוש מההייטק בסביבות גיל 40. זה הגיל שבו הן מתחילות להתברג לתפקידים בכירים", אומרת מורה. "אנחנו באים ואומרים שאפשר למצוא הזדמנויות גם בתוך הארגון. אפשר להוביל קורסי ניהול או להתנדב בתכנית המנהלים החברתיים. בהחלט אפשר לשנות כיוון גם בתוך החברה".